Yatırımda öncü, sanayinin çelik gücü ULUDAĞ OSB « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

Yatırımda öncü, sanayinin çelik gücü ULUDAĞ OSB

Bu haber 28 Temmuz 2017 - 0:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uludağ OSB, kamu vicdanını gözeterek, kendisine verilmiş olan görev ve sorumluluklar çerçevesinde müşteri beklentilerini eksiksiz, doğru ve zamanında, tarafsızlık ve güvenilirlik ilkelerine bağlı kalarak karşılamayı amaçlayan bir OSB haline geldi.

Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın’ı makamında ziyaret ederek, kurumunun çalışmalarının yanı sıra gelecekteki plan ve programları üzerinde bir görüşme gerçekleştirdik. Yönetim olarak 6 yıldır Uludağ OSB’nin başında bulunduklarını dile getiren Yunus Aydın, Uludağ Organize Sanayi adıyla ilk kongrelerini gerçekleştirdiklerini, her dönemi 2’şer yılı kapsayan 3 dönemdir OSB’ye hizmet verdiklerini söyledi. Aydın, “Uludağ OSB olarak ilk kongremizi yaptık. Biz OSB olarak göreve geldiğimizde Uludağ OSB’nin kurulması da bize nasip oldu. GÜSAB’ın kurulma fikrini ortaya koyan ve aynı zamanda başlama aşamasında çalışmaları yürüten kişi de benim. Biz göreve geldiğimizde mahkeme kararıyla kamulaştırılan 3 yerin dışında bir kamulaştırma yapılmamıştı. Uludağ OSB olarak yaklaşık 3 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Bu da kamulaştırılacak alanların yüzde 90’ı demektir” dedi.

33 BİN M2 BİR TEKNİK EĞİTİM ALANI

Ar-Ge merkezi, lojistik merkez, eğitim merkezinin yanı sıra meslek yüksek okul açmayı planladıklarını söyleyen Başkan Aydın, şehrin doğu yakasında oluşacak eğitim merkezi ile Gürsu ve Kestel bölgelerinin kalkınmasına yardımcı olacaklarını kaydetti. Aydın, “Uludağ OSB ile en önemli konu şehrin doğu yakasında yeni bir ticari canlılığı ve ticari aktivasyon oluşturabilecek gücün oluşması. Bu güçle ilgili ortada Kestel 2 Nolu Sanayi Bölgesi ile Gürsu Organize Sanayi’nin birleşimiyle OSB oluştu. Ortada 130 bin metrekare tarım vasfını yitirmiş bir alan vardı. Bu, kum depoları oluşturulmuş depolar şeklinde adlandırılan bu alanları tamamen yeşil alan şeklinde kullanacağız. Oluşturacağımız bu yeşil alanı hizmet alanı olarak kullanacağız, yani burası sanayiye açılmayacak. Ar-Ge merkezli, Teknik Üniversite’yle bir ortak projemiz var bu alan için. Sürekli bir eğitim merkezi olacak ve organize sanayi bölgelerinin teknik eğitim öğrenimi üstelenen kurumlar haline gelecek. Biz de buna kendimizi hazırlamak için 33 bin metrekare bir teknik eğitim alanı oluşturuyoruz. Buraya Endüstri Meslek Liseleri, Teknik Liseler ve Meslek Yüksek Okulu gibi eğitim kurumlarını yerleştireceğiz. Haziran ayında yeni yönetmenliğin Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek kanunlaşacağına dair olumlu bir beklentimiz var. Yeni kanuna göre teknik okullar ve meslek yüksekokulları OSB’lilerin bünyesinde olacak. Eğer böyle olursa OSB ve Üniversite işbirliği sağlanacak” dedi.

Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın: ‘EĞİTİM SORUNU ÇÖZÜLÜRSE, SANAYİNİN ÖNÜ AÇILIR’

Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, Türkiye’de eğitim konusunda en önemli sorunun teknik eğitim olduğunu dile getirirken, teknik eğitimin önünün açılmaması ve teknik eğitimin okul-sanayi işbirliği şeklinde götürülmemesi halinde, gelecekte özellikle sanayi açısından sıkıntı yaşandığını söyledi.

Yunus Aydın, “1970’li yıllardaki eğitim kalitesine geri dönülürse teknik eğitim için çok daha iyi olacak. O dönemlerde ortaokuldan mezun olup sınavlarda başarılı olan öğrenciler teknik liselere, başarısız olanlar ise düz liselere giderlerdi. Şu an tam tersi bir durum ortada. Eğitimdeki bu değişiklikler teknik eğitimleri ağır yaraladı. Eğer bu eğitim sorunu çözülürse, sanayinin önü de açılır. Çünkü sanayi demek ülkenin gelişmesi demek, sanayi demek ihracat demek, ihracat demek, ülkenin döviz girdisi demek, döviz girdisi demek de ülkenin kalkınması demektir. Bunun için 21.yüzyılın fetihleri artık kılıçla silahla olmuyor, ürettiğiniz mamulleri yeni ülkelerin raflarına koydurabiliyorsanız, oralarda tükettirebiliyorsanız yeni fetihlerin kapısını açıyorsunuz demektir. Bu noktada da Türkiye’nin adına yeni fetihleri yapacak isimler de sanayicilerdir. Bu yönleriyle 8 asır önce Anadolu’yu Türk yurdu yapan Alperenler ne ise, bugün de dünyada ihracat yapan sanayiciler aynı çizgide Alperenler’dir. Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için uluslararası mücadele ortamında mücadele eden hepsi birer asker gibidir” ifadelerini kullandı.

‘ÖNÜMÜZDE 10 YILLIK BİR HEDEFİMİZ VAR’

Bölgede yoğun olarak tekstil, otomotiv, inşaat malzemeleri ve plastik sanayi üretiminin ağırlık kazandığını ifade eden Başkan Aydın, Uludağ OSB ile Bursa’nın 3. büyük sanayi bölgesi haline geldiklerinin altını çizdi. Aydın, “Sektörel olarak Uludağ OSB tekstil ağırlıklı bir bölgedir. Tabii tekstil genelde gelişmekte olan ülkelerin sektörüdür, yani gelişmiş ülkelerin terk ettiği bir sektördür. Türkiye gelişmekte olan ve gelişme duvarını aşma durumunda olan bir ülke, bunu aştıktan sonraki dönemde de tekstilin yerini alternatif sektörlerin oluşturması lazım. OSB olarak bununla ilgili gelecekte alternatif sektörlerin oluşması için sanayicinin bu sektörlere yönlenmesi konusunda da çalışmalarımızı yapıyoruz. Gelecekte de bölgemizin planlı olarak büyümesi çok önemli. Çünkü büyüme derken, biz mevcut sınırlı alanın büyümesi olarak görmüyoruz. OSB’ler de büyüme, elektrik ve doğalgaz tüketiminin eşleşmesiyle ortaya çıkar. Elektrik ve doğalgaz tüketimini baz aldığımızda biz Uludağ OSB olarak Bursa’nın üçüncü büyük OSB’si haline geldik. Bunu daha yukarılara çekip ihracat rakamlarını 500 milyon dolara yükselttik. Hedefimiz 1 milyar dolar, önümüzde 10 yıllık bir hedefimiz var. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

‘AMACIMIZ ÇEVRE İLLERİMİZ İÇİNDE KATKIDA BULUNMAK’

Atatürk Caddesi üzerinde inşaatı devam eden 4 katlı ek idare binası için de Aydın, “40 gün önce başladığımız ve kendi bünyemizde bulunan inşaat ekibi ile yapımına devam ettiğimiz, toplam 890 metrekare kapalı alana sahip olacak binayı 60 gün içinde bitirmeyi planlıyoruz. 30 Ağustos Büyük Taarruz ve Zafer Bayramı ve devamında kutlayacağımız Kurban Bayramı’na denk gelen günde yapacağımız açılışımızla da 3 bayramı bir arada hemşehrilerimize yaşatmak istiyoruz. Uludağ OSB kendi enerjisini kendi üreterek Türkiye’ye rol model olmuştu, şimdi de teknik ağırlıklı vereceği eğitimlerle de kendi işçisini 13 yaşında bünyesine alarak, bir ilki gerçekleştirecek. Amacımız sadece Bursa değil, çevre illerimiz içinde katkıda bulunmak”dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728