DÖNÜŞÜM, SİYASET DEĞİL İNSANLIK MESELESİDİR « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

DÖNÜŞÜM, SİYASET DEĞİL İNSANLIK MESELESİDİR

Bu haber 02 Ekim 2017 - 16:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 17 Ağustos depreminin 18’inci yıldönümünde, “Dönüşüm mutlaka devam etmeli ve herkes bu konuda kolaylık sağlamalı. Bu siyaset değil, insanlık meselesi. Kimse insan hayatıyla oynayamaz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminin 18’inci yıldönümünde deprem gerçeği ve kentsel dönüşüm çalışmalarını kamuoyu ile paylaştı. Bursa’da kentsel dönüşümün hızlanması için Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı 0.50 emsal artışı karanın ilk uygulandığı yer olan Nilüfer Sitesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Bursa’dan geçen fay hatlarından geçmişten günümüze kentte yaşanan depremler, depreme karşı alınan önlemler ve kentsel dönüşüm konusu bütün yönleriyle ele alındı.

DEPREM HER AN
GELEBİLİR”Bursa’da 1855 yılında meydana gelen ve ‘Küçük Kıyamet’ olarak anılan depremden günümüze Bursa’dan yaşanan depremler hakkında bilgi veren Başkan Altepe, Bursa’nın deprem riski en yüksek bölgede yer aldığını hatırlattı. Olası bir depremden en az hasarla kurtulmak için kamu kurumlarından özel sektöre hatta Bursa’da yaşayan her bir vatandaşa önemli sorumluluklar düştüğünü dile getiren Başkan Altepe, 1939 yılında 838 hektar olan yerleşim alanın 2016’da 16 bin 397 hektara çıktığını ve Büyükşehir Belediyesi olarak deprem konusuna özel bir hassasiyet gösterdiklerini vurguladı. Çevre düzeni stratejik planından zemin sınıflaması ve sismik tehlike değerlendirmesine kadar gerekli her türlü bilimsel çalışmanın yapıldığına değinen Başkan Altepe, her an gelebilecek olan depremi en az hasarla atlatmak için her türlü çalışmayı yaptıklarına işaret etti.

“SAĞLIKSIZ 4 BİN 100 BİNAYI YIKTIK”
Kentsel dönüşümün, eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılmasından çok daha geniş bir değişim süreci olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Şu anda, Bursa’da kamulaştırarak yıktığımız alanları, yol, spor tesisi, park, çocuk oyun alanı gibi projeler için kullanıyoruz. Göç ve hızlı nüfus artışına paralel olarak kent merkezindeki yoğun yapılaşma nedeniyle birçok mahalle sosyal donatı alanından mahrum kaldı. Böylelikle yıkılma riski bulunan binaların bulunduğu yerler, yoğun yapılaşmadan uzak, rekreasyon alanları ve yollar olarak kente kazandırılıyor. Sadece bu çalışmalar için kamulaştırıp, yıktığımız bina sayısı 4 bin 100’ü aştı” dedi.
Riskli binaların bir an önce yıkılıp, yerine kaliteli ve güvenli konutların yapılabilmesi için turizm tesislerine uyguladıkları 0.50 emsal artışını konutlar için de uygulamak için meclis kararı aldıklarını hatırlatan Başkan Altepe, bu uygulamadan sadece riskli binaların yararlandığının altını çizdi. Her siteye de 0.50 emsal artışı verilmediğini ifade eden Başkan Altepe, “Sitenin durumuna göre 0.10, 0.20, 0.35 gibi emsal uygulaması yapılıyor. Bugüne kadar verdiğimiz emsal artışı oranı ortalaması 0.35. Halen 235 sitenin dosyası geçti. 12 bin daire yıkıldı ve yerine 17 bin daire yapılacak. İki yılda 5 bin daire artışı ortalama 20 bin nüfus demek. Yani yılda 10 bin nüfus artışını karşılayacak konut yapılmış. Oysa Bursa’da nüfus yılda 50 bin artıyor. Yani nüfus artışının 5’te 1’ini bile karşılamayan bir yoğunluktan söz ediyoruz. Ayrıca eskiden 3 daireye 1 otopark olarak uygulanan düzenlemeyi de her daireye 1 otopark şeklinde uygulatıyoruz ve otopark sorununu yer altında çözüyoruz. Böylelikle yer üstü yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak kalıyor. Sadece insan hayatı ve otopark olarak düşündüğümüzde bile bu uygulama büyük avantajlar sağlıyor. Ortada bir rant varsa tamamen insan hayatı için var” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728