‘AR-GE’nin Google’ı “KÜSİP” tanıtıldı « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

‘AR-GE’nin Google’ı “KÜSİP” tanıtıldı

Bu haber 08 Aralık 2017 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’de ilk kez geliştirilen en geniş bilgi portalı olma özelliği taşıyan Kamu Üniversite Sanayi İş Birliği Portalı (KÜSİP), Uludağ Üniversitesi’nde tanıtıldı.

Tanıtıma akademisyenler, kamu ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Portal, proje koordinatörü Recep Uzungil tarafından detaylı olarak anlatıldı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, dünyadaki eksenin artık batıdan doğuya kaydığı belirtti. Bu coğrafyada kendi ayakları üzerinde durmak isteyen bir milletin artık kendi göbeğini kendisinin kesmesi gerektiğinin altını çizen Vali Yardımcısı Ak, “Yüksek katma değerli ürün üretimi konusunda hakikaten hak ettiğimiz çıtayı yakalamamız gerekiyor.

 

Bunun yolu da bilimden ve araştırmadan geçiyor. Araştırdıklarımızı projeye, projeyi de daha sonra ürün ve katkı olarak alana sürerek hedeflerimize ulaşabiliriz. Eskiden başımıza buluş çıkarma derlerdi. Şimdi ise bunu desteklememiz lazım. Ben de sizlere destek vermek için buradayım. Kapımız her zaman açık. Her türlü destek ve yardım için Bursa Valiliği olarak yanınızdayız. Bu portal sayesinde Anadolu tabiriyle söylemek gerekirse adeta Türkiye genelinde bir harman yeri olacak. Bu platformda fon yöneticisi de sanayi kuruluşu da araştırma merkezi temsilcisi de bir arada buluşacak. Uzaklar yakın olacak. Bu belli dostluklara ve belli işbirliklerine zemin oluşturacaktır. Eğer Türkiye bir yere varacaksa, bunu bölgelerdeki küçük ölçekli il ve ilçelerden bekleyemeyiz. Bursa, bu işi en iyi değerlendirebilecek olan bölgelerden birisidir. Bundan sonra çok daha güzel şeyler üreteceğimize inanıyorum” dedi.

 

ULUTEK Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kanık ise, portalın AR-GE paydaşlarını birbirine bağlayacağını ve iş birliğini daha da aktif hale getireceğini vurguladı. Gerçekleştirilen toplantıların teknolojik kalkınmanın temelini ve üniversite sanayici işbirliğini hızlandıracağını belirten Genel Müdür Prof. Dr. Mehmet Kanık, “2015 yılında hayata geçirilen KÜSİ planı, 2023’e giden yolda hızlı yürümeyi sağlayan ve Türkiye’nin teknolojik hedeflerine giden önemli bir kilometre taşıdır. Yine 2016 yılı AR-GE reform yılı olarak ilan edildi. Bu yıl tasarım ilk defa AR-GE kapsamına alındı. Bu sürecin devamı olan ve KÜSİ Eylem Planı’nın gereği olan KÜSİ Portalı faaliyete geçirilmiş oldu. Bizler de ilk ağızdan bu programı dinleme şansı yakaladık. Üye olmayan tüm tarafları bir an evvel bu portala üye olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728