11. Kalkınma planımız geliyor « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

11. Kalkınma planımız geliyor

Bu haber 15 Mart 2018 - 12:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilindiği üzere ‘11. Kalkınma Planı’ ile ilgili çalışmalara geçtiğimiz günlerde yapılan, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı, açılış toplantısıyla start verildi.
Peki nedir bu kalkınma planı/planları? ve ülkemizin makro politikalarındaki-ekonomisindeki yeri nedir? Bu hafta biraz bunlara değinmek ve 11. Kalkınma Planına (gerek hazırlama gerekse de uygulama esnasında) kurumlarımızın ve bireylerin ne gibi katkılarda bulunabileceğinden ve duruşumuzun nasıl olması gerektiğinden bahsetmek istedim.
Kalkınma planları makro yapının ve özellikle de makro ekonominin yol haritası gibidir. Ülkemizde ilk olarak; 1963-1967 yıllarını kapsamak üzere 1. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile hazırlanmaya başlamıştır. Bu planda ve daha sonra hazırlanan planlarla; yatırımları toplum yararına ve önceliklerine göre yönlendirmek, Milli tasarrufu bilincini artırmak ve neticesinde de Milli geliri dengeli bir şekilde arttırmak gibi göstergelere ulaşılması hedeflenmiştir.
Tabi planlar bir yol haritasıdır ancak asıl önemli olan planlara ne ölçüde uyulduğu ve uygulama sonucunda elde edilen kazanımlardır. Yıllarca plan ve ‘Kalkınma planı’ denilince aklımıza (sanki) bir geri kalmışlık, bir olumsuzluk varda biz bunu değiştirmek/kalkındırmak istiyoruz gibi algılanmıştır. Aslında bu bakış ve duruş plan ve makro planlarımızın sonuçlarını hedeflediğimiz gibi almamızı da etkilemiştir. Ancak son yıllarda gerek ülkemizi yönetenlerin gerekse de iş insanlarımızın bilinçlenmesi ve duruşlarını buna göre belirlemesiyle birlikte, önünde hangi kelime olursa olsun, plana ve getireceği pozitif göstergelere verilen önem ve değer de artmıştır.
11. Kalkınma Planı 2019-2023 yıllarını kapsayacak olup, bu yıllarda ülkemizin yol haritasını şekillendirecektir. Çalışmalar kapsamında; Enflasyonla Mücadele, Adalet Hizmetlerinde Etkinlik, İmalat Sanayii Politikaları, Ticaret Hizmetlerinin Geliştirilmesi, Lojistik Hizmetlerinin Geliştirilmesi, Girişimcilik, KOBİ’ler, Esnaf ve Sanatkârlar, Kadının Kalkınmadaki Rolü, İşgücü Piyasası ve genç İstihdamı, Bölgesel Kalkınmada Özel Sektörün rolü vb. başlıklara yoğunlaşacak 43 adet özel ihtisas komisyonu belirlenmiştir. Bu komisyonların ve ülkemizdeki kalkınma ajanslarının yönlendirmeleriyle daha etkin bir makro ekonomik yapıya ulaşacağımız kanaatindeyim. Tabi belirttiğim gibi; burada önemli olan planın uygulayıcıları olan bizlerin bu kalkınma planına nasıl uyacağımız ve nasıl katkılar sağlayacağımızdır? Kanaatimce yapmamız gerekenler şunlar olabilir;
-Bizi yönetenler makro planlar hazırlarken, bizlerde hayatımızın her alanında mikro planlar yapalım ve uygulayalım
-İşletmelerimizde muhakkak bir planlama departmanı oluşturalım
-Neyi? kimin? nezaman? yapacağını içeren bir aksiyon planımız mutlaka olsun
-Ülkemizin zenginliklerine sahip çıkalım ve bunları ekonomiye sunarak daha fazla katma değer oluşturmanın yollarını bulalım
-İstihdam (legal) oluşturalım
-Verginin kutsal olduğunu bilelim. Vergilerin çokluğundan şikâyet etmek yerine, vergimizi zamanında ve olması gerektiği tutarda hesaplayalım ve ödeyelim –ki; devletimizin vergi oranlarını ancak bu şekilde düşürebileceği bilincine ulaşalım.
Son olarak şunu da belirtmek isterim: Kalkınma Bakanlığımızın web adresinde, 11. Kalkınma Planıyla ilgili (vatandaş anketi) yayınlanmıştır. Bu ankete katılarak da önümüzdeki beş yılımızın planına katkıda bulunabiliriz. 11. Kalkınma Planı(mızın) Hayırlı olması dileğiyle…

Saygılarımla.

Şahin dündarsahin.dundar@outlook.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728