Bursa’nın gözdesi Yenişehir « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

Bursa’nın gözdesi Yenişehir

Bu haber 30 Nisan 2018 - 16:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hızlı tren, havaalanı, oto test merkezi hakkında neler düşünüyorsunuz?
Hızlı trene rahmetli çekirdekçi Ahmet amcanın yıllar önce bana anlattığı yaşadığı bir anısı ile başlamak istiyorum. Ahmet amca 1950’li yıllarda Tahirağa İlkokulu’nun yemekhanesini çalıştırıyormuş. Sabah ekmek almak için Babasultan arkasında eski cezaevinin yanında iki katlı evin altında bulunan fırına gider. Fırından ekmek çıkarmaya çalışan teyze ağlıyormuş. Her sabah neşeli olan teyzeye sormuş Ahmet amca neden ağladığını. Derin bir iç çekerek, “Oğlum dün hükümetten geldiler, buralarda ölçme yaptılar. Fırının olduğu yerden tren geçecekmiş. Fırınımızı yıkacaklar” diye dertlenmiş. Belki de Yenişehir’in tren geçecek söylemleri bu tarihlere dayanıyor. Çok geç kalınmasına rağmen ilçe ve bölge için yararlı olacağını düşünüyorum. Yolcu istasyonunun yanı sıra kargo istasyonunun da faal olarak çalışması Yenişehir ve çevresine ekonomik olarak çok katkı sağlar. Havaalanı da çok eski bir proje ve kargo taşımacılığı söylemleri ile başladı. İç hatlar mevsimlik dış hatlar dönem dönem hareket kazanıyor. Fakat gerektiği gibi Bursa merkezli iş adamları ve siyasiler tarafından yeterince desteklenmediğini düşünüyorum. Dünya turizmine hazırlanan Bursa Dünya Kültür Mirası tarihi dokusu barınma ve eğlence merkezleri kendine has lezzetleri ile dikkat çekmektedir. Bu sebeple Yenişehir Havaalanı uluslararası uçuşlara da açılırsa Bursa’ya katkı sağlayacaktır.
“ÖNEMLİ BİR PROJE”
Oto test merkezi de çok önemli. İlçemizi ve Bursamızı dünyaya tanıtacak gerçek ve en önemli proje diyebilirim. Yer hazırlıkları tamamlanmasına rağmen birkaç defa ertelendi. Şimdilerde temel atma ile ilgili söylemler hazırlıklar arttı. Bu projeye Yenişehir adına çok inanıyor ve gerçekleşmesini gönülden istiyorum. Mutlaka bakanların ve ötesinde büyük lider Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey’in etraflı düşündüğünü ve uygun zamanı beklediğini tahmin ediyorum. Otomotiv test merkezi bir dünya projesidir. Bursa ve Yenişehir’in bu projenin nimetlerinden yararlanabilmesi için yerli otomobil fabrikasının Yenişehir’e kurulması gerekir. Bu tesislerin Yenişehir’de tamamlanmasıyla birlikte yedek parça ve yan sanayi zorunlu bir ihtiyaç olacaktır. Dolayısıyla yatırımcı Yenişehir’e daha iştahlı bakacaktır ve yatırım için girişimde bulunacaktır. Bahsettiğimiz yatırım dinamikleri işlevsiz durumda olan ve çaresizliğe bırakılmış olan Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi’ni de hareketlendirecektir. Yenişehir’in kalkınmasında büyük önem taşıyacak olan Bursa-Bilecik karayolunun tamamlanması da çok önemli. Başlanmasından bu yana 16 yıl geçmesine rağmen Yenişehir-Bilecik hattında İncirli mevkiinden sonra çalışma durmuştur. Buna paralel olarak Yenişehir –İnegöl yolu da 8 yıldır tamamlanmayı bekliyor, çalışma durdu. Buna paralel olarak Yenişehir-İnegöl yolu da 8 yıldır tamamlanmayı bekliyor. Yenişehirliler olarak bu kadar uzun zamandır tamamlanamayan bu projelerle ilgili kocaman soru işaretleri geliyor aklımıza.
Tarım için neler yapılmalı?
Yenişehir’in ekonomik kalkınmada asıl lokomotifi topraktır, tarımdır. Geniş coğrafyasıyla tarımsal faaliyetlerin yaygınlığı ve bereketli topraklarıyla bilinen Yenişehir’de tarıma dayalı sanayinin de köklü bir geçmişi bulunuyor. Ovanın 2/3 Toprak Koruma Kanunu ilgili koruma altındadır. Bu doğrultuda tarıma duyarlı sanayi tesislerinin ilçeye kazandırılması ivedi olarak şarttır. Başlıca tarım ürünleri olarak buğday, arpa, biber, fasulye, bezelye, domates, şeftali, armut, mısır silajı, yonca ve kış ürünleri dikkat çekmektedir. 30 adet Tarımsal Kalkınma Kooperatif’inden sadece 5 adeti aktif ve verimli çalışmaktadır. Kooperatifleri çalıştıracak dokunuşlar profesyonel kuruluşlar ve kişiler tarafından desteklenmelidir. En kısa zamanda ilçemize modern entegre bir şekilde salça, konserve, reçel, turşu ve sos fabrikası kazandırılmalıdır.
Neler eksik Yenişehir’de?
Yenişehir tuttuğunu koparan, her işin takipçisi olan idareciler tarafında yönetilmeli. İlçe başkanı, belediye başkanı, sivil toplum örgütlerinin başkanları artık biraz ayrıcalıklı olmalı. Bir sonraki seçimde oy kaybetme kaygısıyla doğru hamleleri ve yatırımları ertelememeli. Bir sonraki seçimi kaybedeceğini dahi bilse Yenişehir için ve kamu yararına olacak yatırımlardan taviz vermemeli. Adı yeni kendisi eski bir şehir olan ilçemiz tarihin miras ve kültür açısından son derece zengin olmasının yanı sıra tarımı ve sanayisi bakımından da gelişmiş bir noktada bulunuyor. Yenişehir Otomotiv Test Merkezi, yüksek hızlı tren, çevre yolları projeleri ve havaalanının daha da aktifleştirilmesiyle çok hızlı bir şekilde gelişecek ve geleceği çok parlak olacak. Tüm bu gelişmeler karşısında bizlere de Yenişehir’in önünü açmak ve hak ettiği yeri almasını sağlamak düşüyor. Birlikte hareket edildiğinde nasıl bir değişim yaşanacağının en güzel örneğini vermek gerekiyor. Yenişehir sürdürülebilir kalkınmanın en iyi projeleri ile gelecekte cazibe merkezi olacaktır. Dünyada altı tane, Türkiye’de ilk olacak Oto Test Merkezi’nin gelmesi, yeni sanayi alanları, hızlı tren gibi sınıfının en büyük projeleri, alt yapı çalışmalarının duyuluyor ve biliniyor olması Yenişehir’i yatırımcısı açısından gözde bir şehir haline sokuyor. Yenişehirli sanayi ve esnaf daha geniş ve rahat alanda çalışma yapabilmeli. Şehir içlerinde kalan küçük sanayi bölgeleri şehir dışına çıkarılarak üretim kalitesi ve teknolojik seviye arttırılmalı. İşletme sahipleri esnaflıktan sanayiciliğe geçmeli. Organize sanayinin de mevcut ve gelecek fabrikaların da yan sanayi ihtiyaçlarını karşılamada bir adım atılmış olur. Bu proje en kısa zamanda hayata geçirilirse Yenişehir ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum.
Sağlıklı bir kentsel dönüşüm nasıl olmalı?
Kentsel dönüşüm, kentteki sorunlu alanların belirlenip sağlıklı ve de yaşanılabilir hale getirilmesi amacı ile yeniden yapma veya sağlıklı hale getirmek için uygulama yapılması anlamına gelmektedir. Kısaca kentsel dönüşüm kentin dokusunu bozan sorunlu yapıların yıkılarak yeniden inşa edilmesidir. Bu şekilde kaçak yapılanmanın önüne geçilmesi ve depreme dayanıklı olmayan binaların yeniden inşa edilerek doğal afetler sonucu oluşacak can kaybı ve zararların en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu süreç içerisinde ister istemez gerek mülk sahipleri arasında, gerekse mülk sahipleri ile yenileme projeleri gerçekleştirecek kurum ve kuruluşlar arasında fikir ayrılıkları, hak ihlalleri, yasa ve yönetmelikteki hatalardan doğacak mağduriyetler yaşanabilir. Gayrimenkul sektörüne yeni iş modelleri getiren finansal ve hukuksal kentsel dönüşüm birçok avantajı kullandırmaktadır. Yeni avantajlarla birlikte yeni yasal kuralların de öğrenilmesi ve başarıyla sorunların çözümünde uygulanması gerekmektedir.
Gelelim uzmanlık alanınıza, yan, gayrimenkule. Tapu alırken nelere dikkat edilmeli?
Tapu dairesinde yapılacak alım satım işlemleri için tapuya gitmeden önce ve tapu dairesinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Gayrimenkul satın alacak kimseler, alacağı taşınmazın cinsine göre gerekli sorgulamaları tapu dairesinden ya da belediyeden yapabiliyor. Örneğin alacağınız taşınmaz bir arsa ise, belediyenin imar birimine müracaat ederek buranın büyüklüğünü, imar durumunu öğrenebilirsiniz. Taşınmaz ile ilgili yaptığınız araştırmadan sonra almaya karar vermeniz halinde tapuda da bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece tapu alım satım işlemleri hatasız bir şekilde uzamadan tamamlanabiliyor. Ev alırken projeye güven, güvenilir, geliştirici, işini bitireceğine güvenmek gibi güven ve güvenilir kavramları ön planda tutuluyor. Yaşam alanlarında en çok özlenen duygular ise ‘güvende olma, rahatlık, özgürlük, komşuluk ilişkileri, samimiyet, yeşil alanlarda rahatlama ve huzur olarak ön planda çıkıyor karşımıza. Depremin önceki yıllara göre alıcının ilk aklına gelen unsur olmadığı da açık olarak ortada. Projenin müşterileriyle tesadüfi olarak bir araya gelme oranının yüksek olması dikkat çekiyor. Oturmak için konut almak isteyenlerin yüzde 85’i siteyi tercih etmektedir. Mevcut durumda sitede oturan müşterilerin yüzde 70’i yatırım amaçlı yine siteyi düşünmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728