İşverene İlave İstihdam İçin Teşvik « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

İşverene İlave İstihdam İçin Teşvik

Bu haber 30 Nisan 2018 - 14:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yayımlanan; 7103 sayılı ‘Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ (27.03.2018 T. 30373 R.G.) biri yürürlük ve biride yürütme maddesi olmak üzere 94 maddeden oluşmaktadır. Bu torba kanun ile 41 adet kanunda düzenlemeler yapılmaktadır. Bu yazımızda söz konusu kanun ile getirilen SGK teşviklerine değinmek istiyorum.
7103 sayılı Torba kanunun 42, 43 ve 44. maddeleriyle, 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa 19, 20 ve 21 numaralı geçici maddeler eklenmiştir. Bu maddeler ile yapılan düzenlemelere göre işverenlere SGK pirimi ve (bununla ilgili ücretlere ilişkin stopaj ve damga vergisi) teşvikleri getirilmiştir.
Burada dikkat edilmesi gereken konu ilave istihdam teşvikinin işyerinin faaliyet alanına göre iki farklı şekilde değerlendirilmeye alınacak olmasıdır. İmalat ve Bilişim işyerleri için; prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında teşvik öngörülürken, diğer sektörlerdeki işyerleri için; prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigortalı ve işveren hissesi primlerinin tamamı tutarında teşvik belirlenmiştir.
Bu teşvik tutarları her ay bu işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyecekleri tüm primlerden mahsup edilmek suretiyle işverene prim desteği sağlanacak ve destek tutarı Fondan karşılanacaktır.
Torba kanun ile sağlanan prim desteği 2020 yılı Aralık ayı/dönemi aşılmamak üzere, destek kapsamına giren sigortalılar için 12 ay süreyle uygulanacaktır. Ancak bu süre; işe giriş tarihi itibarıyla 18 yaşından büyük kadın, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek sigortalılar ile Kuruma engelli olarak kayıtlı sigortalılar için 18 ay olarak uygulanacaktır.
Teşvikten yararlanabilmek için gerekli olan şartlar ise;
İşe alınacak olan işçiler açısından bakıldığında:
1- İşkura kayıtlı ve aktif durumda iş arayan olmaları
2- 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında işe alınmaları
3- İşe girdikleri aydan önceki üç aylık sürede toplam on günden fazla 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamaları,
4- İşe alındıkları yıldan bir önceki takvim yılında işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olmaları gerekmektedir.
İşveren açısından bakıldığında ise:
1- İşyeri ile ilgili aylık prim ve hizmet belgelerinin veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içerisinde verilmesi,
2- Primlere ilişkin tutarların yasal süresinde ödenmesi
3- Sosyal Güvenlik Kurumuna prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması gerekmektedir.
Ancak Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ettiren ve taksitlendiren veya ilgili diğer
Kanunlar uyarınca yapılandıran işverenler bu taksitlendirme veya yapılandırma devam ettiği sürece bu teşvikten yararlanabilecektirler.
Yine dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da yeni tescil olan işyerleri ile ilgili nasıl bir durum ortada olduğudur: 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ve daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda sigortalı çalıştırılmaması nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumuna aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar prim hizmet beyannamesi vermeyen işyerleri, belirtilen şartları sağlanmaları kaydıyla, 1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden itibaren bu teşvikten yararlanabileceklerdir.
Ayrıca Fondan bu madde kapsamında karşılanan teşvik tutarları, gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gelir, gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacaktır.
Prim desteğinin yanında, teşvik kapsamında işe alınanların ücretlerinin, ilgili yılda uygulanan asgarî ücretin aylık brüt tutarının prim ödeme gün sayısına isabet eden tutarı üzerinden hesaplanan gelir vergisinin asgarî geçim indirimi uygulandıktan sonra kalan kısmı, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden terkin edilebilecektir. Yine teşvik kapsamında yapılan ücret ödemelerine ilişkin düzenlenen kâğıtlara ait damga vergisinin aylık brüt asgarî ücretin prim ödeme gün sayısına isabet eden kısmı beyan edilmeyecek ve ödenmeyecektir. Aralık-2020 dönemi (dâhil) yararlanılabilecek olan bu yeni teşvikin hayırlı olmasını ve istihdam oranlarımızı arttırmasını diliyorum.
Saygılarımla.

Şahin dündarsahin.dundar@outlook.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728