KDV Kanununda Köklü Reform « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

KDV Kanununda Köklü Reform

Bu haber 30 Nisan 2018 - 14:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununda (02.11.1984 T. 18563 R.G.) köklü düzenlemelerin yapılması planlanan ‘KDV Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ T.B.M.M Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanmıştır. Komisyonda görüşülmeye devam eden ve bazı maddeleri (yazımız kaleme alındığı tarihte) kabul edilmiş olan, söz konusu kanun tasarısının yasalaşması halinde 33 yıllık KDV kanunu hakkında bildiklerimizin çoğu değişecektir.
En anlaşılır ifade ile Katma Değer Vergisi; mükelleflerin, mal veya hizmet teslimlerinde alıcıdan tahsil ettikleri (hesaplanan KDV) ile mal veya hizmet satın almaları halinde satıcıya ödedikleri (indirilecek KDV) arasındaki, (hesaplanan KDV) yönünde oluşan pozitif farktır. Bu fark (Ödenecek KDV= Hesaplanan KDV – İndirilecek KDV) ilgili dönemlerde beyan edilerek kuruma ödenmektedir. Örneğin: 100TL + 18TL KDV toplam da 118TL lik mal veya hizmet satmış ve 50TL + 9TL KDV toplam da 59TL lik mal veya hizmet satın aldıysak 18-9=9TL kuruma beyan edip, kanuni süresi içerisinde ödememiz gerekmektedir. Yine malumdur ki; indirilecek KDV, hesaplanan KDV den fazla olması durumunda ise sonraki dönemlerde indirim hakkı saklı kalmak koşuluyla devir olarak (tabiri yerindeyse cebimizde) beklemektedir.
Yapılması planlanan değişiklikler ile birlikte, mükelleflerin bir vergilendirme döneminde indirilecek KDV toplamının hesaplanan KDV toplamından fazla olması halinde, aradaki farkın iade edilmeyeceği kuralının kaldırılacağı konuşulmaktadır. Yapılacak olan değişiklik, mükelleflerin alışları nedeniyle ödedikleri KDV’nin 12 ay boyunca indirim yoluyla giderilemeyip devretmesi durumunda, izleyen dönemler içinde mükellef tarafından (SMMM ve/veya YMM raporu ile) talep edilmesi şartıyla nakden ve/veya mahsuben iade edilebilmesinin önünü açmaktadır. Ayrıca konuşulan KDV iadesinin, 12 aylık dönem ile ilgili (yıllık) yapılacak olup, bu sürenin 3 aya kadar indirilmesi yetkisinin de Bakanlar Kurulunda olacağı belirtilmektedir.
Yine mevcut KDV kanununa göre indirim hakkının vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı sonuna kadar kullanılması gerekmektedir. Örneğin; Ocak-2017 ayına ait bir alış faturası en geç 12-2017 döneminde beyan edilerek indirilmesi mümkündür. Ancak söz konusu değişiklerin yasalaşması halinde; indirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılını takip eden yılın sonuna kadar kullanılabilecektir. Örneğin; Ocak-2017 ayına ait bir alış faturası en geç 12-2018 döneminde beyan edilerek 24 ay içinde indirilmesi mümkün olabilecektir.
Yine yapılacak olan köklü değişiklerden biri de; değersiz hale gelen şüpheli ticari alacaklara ilişkin teslim ve hizmet nedeniyle daha önce hesaplanan KDV’nin, alacağın zarar yazıldığı dönem içinde ve belirli şartlar dahilinde indirim konusu yapılabilecek olmasıdır. Bununla birlikte söz konusu kanun tasarısı ile KDV’nin ödenme süresi ile ilgili de değişikliğe gidilmekte ve belirli mükelleflere özellikle de esnaflarımıza ait KDV’nin ödeme süresinin 1 aydan 3 aya çıkarılması gibi birçok köklü ve alışık olmadığımız reformlar yapılması planlanmaktadır. Kanaatimce yasalaşan ve/veya konuşulan birçok vergi reformu ekonomiye farklı bir tat ve tarz katmaktadır. Bununla birlikte asıl dikkat edilmesi gereken konunun ‘bu reformların uygulanması aşamasında yaşanabilecek olası (teknoloji kaynaklı) sistem tıkanmalarının önlemlerinin şimdiden alınması gerektiği’ olduğu kanaatindeyim. Hayırlısı olması dileğiyle…
Saygılarımla.

Şahin dündarsahin.dundar@outlook.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728