Uygun yatırım ortamı mevcut mudur? « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

Uygun yatırım ortamı mevcut mudur?

Bu haber 30 Nisan 2018 - 14:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bölgemizde ve nihayetinde ülkemizde, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve reel sektörün canlı tutulması için, ilgili kurumlar tarafından planlı bir şekilde önlemler alınmakta ve projeler geliştirilmektedir. Özellikle Bebka, Tübitak, Kosgeb, TKDK vb. kuruluşlar tarafından gerek yeni yatırımcıya gerekse de mevcut yatırım sahiplerinin yatırımlarını arttırmaları için birçok güncel teşvik, hibe ve finansman projeleri mevcuttur.
(Bu güncel projelere detaylı olarak sonraki yazılarımda değineceğimi de belirtmek isterim.)
Bununla birlikte yatırım ortamının iyileştirilmesi çerçevesinde, Bakanlıklarımızın da genel konular ile ilgili olarak, isabetli olduğuna inandığım, aksiyonları olmaktadır. Son olarak da 7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (10.03.2018 T. 30356 R.G.) yayımlanmıştır. Bu kanun ile birçok konuda yatırımcıya kolaylıklar getirilmiştir.
Örneğin; söz konusu Kanun’un 2.Maddesi ile (VUK’nun “Tasdik Makamının” belirlendiği 223. Maddesinin üçüncü fıkrası değiştirilerek artık defterlerin Noterler yerine Ticaret Sicil Müdürlüklerince tasdiki sağlanmış ve ilaveten Kooperatiflerde bu hükme dahil edilmiştir. 15.03.2018 itibariyle yürürlüğe girecek olan bu değişiklik ile şirket kurmak isteyen yatırımcılara hem zaman hem de maliyet kolaylığı getirilmesi amaçlanmıştır.
Söz konusu Kanun’un 18.Maddesi ile; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 11 inci maddesinde düzenlemeye gidilerek (Şirket kuruluşunun ticaret sicili memurluklarına bildirilmesi halinde yapılan bu bildirim Kuruma yapılmış sayılır ve ilgililerce ayrıca işyeri bildirgesi düzenlenmez. Bu bildirimlerden hangilerinin işyerinin bildirilmesi yerine geçeceği Kurumca belirlenir, belirlenenlerle ilgili ayrıca işyeri bildirgesi düzenlenmez.) hükümleri getirilmiştir. Kanunun yayım tarihinde yürürlüğe girecek olan bu madde ile de şirket kuruluşlarında (ayrıca) SGK’ya bildirim yapılmasına gerek kalmadan bildirimin Ticaret Sicil Memurluklarında yapılmasının önü açılarak zaman ve maliyet kolaylığı sağlanması amaçlanmıştır.
Yine söz konusu kanunun 21, 22, 23, 24, 25 ve 26’ıncı maddeleriyle şirket kuruluş işlemlerinin tamamının Ticaret Sicil Memurluklarından çıkmadan yapılması yönünde değişiklikler yapılarak yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı birçok adım atılmıştır.
Bir yandan ülke olarak olağanüstü halde olmamız ve bir yandan da coğrafyamızda ülkemize yönelik tehditlerle (haklı) uğraşmamız nedeniyle belirsizlik içinde olduğu düşünülen ve ‘fren yapalım, bekleyelim’ kelimelerinin konuşulduğu ortamda yatırım yapmayı düşünenlere kolaylıklar sağlanması oldukça yerindedir. Kanaatimce yönetenler üzerine düşen görevi yapmakta ve gerekli adımları atmaktadırlar. Ancak ticaret erbabı ve sanayicilerimizin de biraz cesur olarak taşın altına ellerini koymaları gerekmektedir. Yetersiz olduğu düşünülen yatırım teşviklerinin optimum kullanılması ve yerinde yatırımcılara ulaşması halinde yeterli hatta fazla olduğunu düşünüyorum. Kosgeb, Bebka, Tübitak, TKDK gibi kurumlarımız ‘bize proje getirin, yatırım yapın vs.’ ‘finansman ve hibe sağlayacağız, yatırımlarınıza teşvikler vereceğiz…’ diye gazetelere boy boy reklam verdiği, şirket kuruluşlarının 20 dakikada yapılabildiği bir konjektürde, yatırım teşviklerinin yetersizliğinden ve yatırım ortamının negatif olduğundan söz etmek bence cesur olmamaktır(!) Kurumlarımız taşın altına elini koyup bu teşvik, finansman ve hibeleri dağıtırken yatırımcılarımızın da bunu yanlış anlamayıp ‘bişey dağıtıyorlar, hadi gidip alalım’ mantığıyla konuya yaklaşmamaları ve fırsatları ‘ticari beleşçiliğe’ dönüştürmeden, risk alarak ve taşın altına ellerini koyarak hareket etmeleri gerektiğini düşünmekteyim.
Sonuç olarak bölgemizin ve ülkemizin varlıkları ve kaynakları denge içinde tutulduğunda ve yatırımcılarımız biraz cesur olduklarında; evet ‘UYGUN YATIRIM ORTAMI MEVCUTTUR.’
Saygılarımla.

Şahin dündarsahin.dundar@outlook.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728