BORCA DAYALI PARA SİSTEMİ (BDPS)-1 BDPS Nedir? « Bursa Alternatif – Bölgenin ve Ekonominin Nabzı

Bursa’ya 800 kişilik istihdam

BURSA, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL

Köylerinin geleceği olacaklar

BURSA, EKONOMİ, Genel

BORCA DAYALI PARA SİSTEMİ (BDPS)-1 BDPS Nedir?

Bu haber 14 Mayıs 2018 - 15:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BDPS, ‘Borca Dayalı Para Sistemi’ ifadesinin kısaltılmış halidir. İçinde bulunduğumuz para kredi sistemini sonuçları ile birlikte ifade eder.
Burada, sistemin tamamen faize dayalı olduğunu anlatmak için ‘Borca Dayalı’ ifadesini kullanmayı tercih ediyorum. Bu tercihimin iki gerekçesi var. Birincisi, mevcut finansal yapıda her borç zaten faiz taşır. Dolayısıyla mevcut finansal yapıda borç ifadesi faiz ifadesini çağrıştırır. İkincisi, ola ki faiz oranları sıfır oldu (günümüzde örnekleri var) ya da faize faiz denmiyor (nema, kâr payı gibi), o takdirde de yapılan işlemler itibarıyla faizin hala hüküm sürdüğüne işaret edebilmekteyiz.
BDPS, içinde bulunduğumuz Batı merkezli para-kredi sisteminin şu an itibarıyla ulaşabildiği son noktayı ifade eder. Ancak bilinmelidir ki bu bir süreçtir ve gelişimi, değişimi devam etmektedir. Bu gelişim ve değişim, ülkedeki mevzuatın değişim ve gelişimidir. Ancak hayatımızdaki her şeyi etkilemektedir. Parayla, maliyetle ölçülen her şey, BDPS’nin içerisindedir.
BDPS ana hatları ile
nasıl çalışıyor?
Ülkemizde paranın piyasaya girişi iki aşamada olmaktadır. Birinci aşamada, Merkez Bankası parayı basıp borç olarak (faiz karşılığında) bankalara vermektedir. Bunu birinci şekilde olduğu gibi gösteriyoruz. Merkez Bankası piyasaya M kadar para veriyor. Bunu faiziyle geriye istiyor. Başlangıç noktasını düşünürsek; M veriyor ve geriye Mx(1+i)n istiyor. Bu matematiksel olarak mümkün değildir. Çünkü her zaman geri istenen miktar, verilen miktardan daha büyüktür. [M < M(1+i)n]. Bu da bütün işlemleri sürekli olarak sistemin kölesi haline dönüştürür. Neticede böylelikle, sürekli bir borç-faiz-borç sarmalı içerisine düşülmüş olunur. İkinci aşamada, bankalar kendilerinde var olmayan parayı havadan ‘yaratarak’ piyasaya borç diye (faiz karşılığında) vermektedir. Bankalar bunu ülkelere göre değişik mevzuatlarla yapmaktadırlar. Merkez bankasının sisteme verdiği parayı k kadar artırmaktadırlar.  Ülkemizdeki kabaca verilere göre ifade edersek, merkez bankası piyasaya 100 milyar lira para verirken, bankalar 1 trilyon 500 milyar lira kredi veriyor! Peki bankalar 1 trilyon 400 milyar lirayı nereden buluyor da veriyor? İşte ikinci aşamada sorgulanması gereken konu da budur. Bankaların sistemdeki fonksiyonu nedir? Her zaman ifade ettiğimiz gibi, bankalar kredi verdikleri anda havadan para yaratmış olurlar. İfadeyi bu şekilde kullanmamızın sebebi, bankaların finansal aracı kurumlar olmadığını ve kredi verme rutinleri ile para yarattıklarını anlatmak içindir. Yani bankalar, kendilerinde var olan parayı ödünç isteyenlere veren aracı kurumlar değil bizzat parayı havadan yaratan kurumlardır. Birçok yazı ve konuşmalarımızda bu ‘yaratma’ hususunu oldukça net bir şekilde ifade ettik ve ediyoruz. Dolayısıyla bankaların, kredi verebilmeleri için kendilerine para girişi olması gerekmemektedir. Matematiksel olarak da böyle bir gereklilik saçmadır. Bankalar, kredi verme rutinleri ile parayı havadan yaratırlar. Onun için de birinci aşamada M kadar para yaratıldı ise, ikinci aşamada bankaların kredi rutinleri ile bunun kat be katı kredi/para [Mx(k-1)] olarak yaratılmış olur. Bankaların para yaratması ile ilgili değişik teoriler vardır. Werner bunları üç başlık altında toplamıştır. Detaylar için bu sitede Türkçe ve İngilizce olarak var olan makalesini inceleyebilirsiniz. Ülkemizdeki bankacılık rutinini anlamak açısından Kısmi Rezerv Teorisi üzerinde birkaç şey söylemek gerekir.

Mete Gündoğanmgundogan@bursaalternatif.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    https://www.bursa.bel.tr/reklam/?w=728